Süper Lig Kulüplerinin Sosyal Medya Takipçi Sayıları (Kasım 2026)

E
Etkisepeti
15 dk okuma
Süper Lig Kulüplerinin Sosyal Medya Takipçi Sayıları (Kasım 2026)

Süper Lig kulüplerinin sosyal medya takipçi sayılarını 5 Kasım 2026'da ölçtük: Galatasaray dört platformda 42,1 milyon takipçiyle önde; büyük dört, ligin toplam kitlesinin %92,2'sini topluyor.

Süper Lig kulüpleri arasında sosyal medyada en çok takipçisi olan kulüp, 5 Kasım 2026 itibarıyla Instagram, X, TikTok ve YouTube'da toplam 42,1 milyon takipçiyle Galatasaray. Onu 30,2 milyonla Fenerbahçe, 17,2 milyonla Beşiktaş ve 6,9 milyonla Trabzonspor izliyor. Instagram'da Galatasaray'ın 18,3 milyon, Fenerbahçe'nin 12,0 milyon, Beşiktaş'ın 8,0 milyon, Trabzonspor'un 3,0 milyon takipçisi var. Etkisepeti olarak 5 Kasım 2026'da 2026-27 Süper Lig'deki 18 kulübün dört platformdaki herkese açık profilini okuduk; takipçi sayılarının yanında son gönderilerin beğeni, yorum ve izlenmelerinden etkileşimi hesapladık.

Kısaca: öne çıkan bulgular

  • 18 kulübün dört platformdaki toplam takipçisi 104,6 milyon. Bunun %92,2'si büyük dört kulübe, %40,2'si tek başına Galatasaray'a ait.
  • Instagram ligin ana platformu: toplam takipçinin %44,9'u Instagram'da, %35,9'u X'te. TikTok ve YouTube birlikte %19.
  • Fenerbahçe, X takipçisi (12,73 milyon) Instagram takipçisini (11,96 milyon) geçen tek kulüp.
  • Yeni yükselen Amedspor 2,32 milyon Instagram takipçisiyle büyük dörtten sonra 5. sırada; altıncı kulübün yaklaşık beş katı.
  • Instagram'da medyan etkileşim oranı en yüksek kulüp Fenerbahçe (%2,41). Bu anlık görüntüde lig sırası ile etkileşim oranı arasında güçlü bir birliktelik var (Spearman 0,76): ilk 6'daki kulüplerin medyan oranı %1,39, son 6'dakilerin %0,51.
  • TikTok'ta Beşiktaş'ın son videoları medyan 366 bin izleniyor; üç kat fazla takipçisi olan Galatasaray'da bu sayı 155 bin.

Süper Lig kulüplerinin sosyal medya takipçi sayıları (Kasım 2026)

Aşağıdaki tablo, TFF'nin 2026-27 Trendyol Süper Lig sayfasında yer alan 18 kulübün Instagram, X (Twitter), TikTok ve YouTube takipçi sayılarını 5 Kasım 2026 ölçümümüze göre sıralıyor. Sıralama dört platformun toplamına göre. Bu sezon ligde ilk kez yer alan Amedspor ve Çorum FK ile beş sezon sonra dönen Erzurumspor da listede (Wikipedia, 2026-27 Süper Lig). Facebook'u ölçmedik; toplamlar dört platformla sınırlı.

Tablo 1. 2026-27 Süper Lig kulüplerinin sosyal medya takipçi sayıları (5 Kasım 2026, Etkisepeti ölçümü). Toplam = Instagram + X + TikTok + YouTube. (yok) resmi TikTok hesabı bulunamadı, (b) resmi olduğu doğrulanamayan hesap toplama katılmadı. YouTube abone sayıları YouTube'un yuvarladığı değerdir
SıraKulüpInstagramX (Twitter)TikTokYouTubeToplam
1Galatasaray18.301.97914.919.8254.861.3193.990.00042,07 milyon
2Fenerbahçe11.961.69512.732.7722.301.4403.180.00030,18 milyon
3Beşiktaş7.962.1395.908.8731.587.6031.770.00017,23 milyon
4Trabzonspor3.020.7032.037.2201.433.525432.0006,92 milyon
5Amed SK (Amedspor)2.320.520259.082- (yok)112.0002,69 milyon
6Konyaspor389.800291.21773.73740.100795 bin
7Samsunspor472.761199.47436.49845.800755 bin
8Göztepe414.852268.45012.83940.100736 bin
9Başakşehir335.483176.27552.91217.900583 bin
10Erzurumspor FK332.772128.79011.9939.690483 bin
11Kocaelispor289.84498.050- (yok)782389 bin
12Gaziantep FK224.977105.864- (b)6.160337 bin
13Çaykur Rizespor173.100110.420- (b)10.000294 bin
14Çorum FK251.72226.799- (b)13.100292 bin
15Gençlerbirliği146.00379.0179.2009.440244 bin
16Eyüpspor169.08429.157- (b)4.770203 bin
17Alanyaspor129.32668.561- (b)3.610201 bin
18Kasımpaşa119.01763.70812.8463.080199 bin
18 kulüp toplamı47,02 milyon37,50 milyon10,39 milyon9,69 milyon104,60 milyon
Takipçisi en çok olan 10 Süper Lig kulübünün Instagram, X, TikTok ve YouTube toplam takipçi sayıları, Kasım 2026
Takipçisi en çok olan 10 Süper Lig kulübünün dört platformdaki toplamı. Galatasaray 42 milyonu aşan kitleyle açık ara önde.

Büyük dört ile diğer 14 kulüp arasındaki fark çok büyük. Büyük dört dışındaki 14 kulübün dört platformdaki toplam takipçisi 8,2 milyon; bu, tek başına Beşiktaş'ın toplamının yarısından az. Bu 14 kulübün Instagram'daki medyan takipçi sayısı 271 bin. Amedspor bu grubun içinde ayrı duruyor: 14 kulübün toplam takipçisinin %33'ü tek başına Amedspor'a ait.

Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor Instagram takipçi sayısı

5 Kasım 2026'da Galatasaray'ın Instagram takipçi sayısı 18.301.979, Fenerbahçe'nin 11.961.695, Beşiktaş'ın 7.962.139, Trabzonspor'un 3.020.703. Dört kulüp birlikte ligdeki 18 kulübün toplam Instagram takipçisinin %87,7'sini topluyor. Tablodaki etkileşim oranı, son 12 gönderiden sabitlenmemiş olanların ortalama beğeni ve yorumunun takipçiye oranı.

Tablo 2. Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor Instagram takipçi sayısı ve son gönderilerdeki etkileşim (5 Kasım 2026)
KulüpInstagram hesabıTakipçiGönderi başı ort. beğeniGönderi başı ort. yorumEtkileşim oranıLigdeki Instagram sırası
Galatasaray@galatasaray18.301.979243.4101.585%1,341.
Fenerbahçe@fenerbahce11.961.695283.7602.048%2,392.
Beşiktaş@besiktas7.962.139127.8482.865%1,643.
Trabzonspor@trabzonspor3.020.70328.591380%0,964.

Galatasaray Instagram takipçi sayısı

Galatasaray'ın resmi Instagram hesabı @galatasaray, 18,30 milyon takipçiyle Süper Lig'in en çok takip edilen kulüp hesabı. Hesapta 37.527 gönderi var ve iki gönderi arasındaki medyan süre 43 dakika. Son gönderiler ortalama 243 bin beğeni alıyor; etkileşim oranı %1,34. Galatasaray X'te de 14,92 milyonla ligin en büyük hesabı.

Dolu bir tribünde sahayı telefonuyla çeken taraftar, omuz üstünden
Büyük dört kulübün Instagram kitlesi ligin geri kalanının toplamından kat kat büyük.

Fenerbahçe Instagram takipçi sayısı

Fenerbahçe'nin @fenerbahce hesabının 11,96 milyon takipçisi var. Takipçide Galatasaray'ın 6,3 milyon gerisinde, ama son gönderileri ortalama 284 bin beğeniyle Galatasaray'ınkilerden (243 bin) daha fazla beğeni alıyor. Bunun bir sebebi zamanlama: ölçümden birkaç saat önce oynanan Fenerbahçe 3-2 Liverpool maçı gecesi hesabın ızgaradaki 11 sabitlenmemiş gönderisinin hepsi maç gecesi bir buçuk saat içinde paylaşılmıştı.

Beşiktaş Instagram takipçi sayısı

Beşiktaş'ın @besiktas hesabı 7,96 milyon takipçiyle üçüncü. Gönderi başına ortalama 2.865 yorumla dört büyük arasında en çok yorum alan hesap; etkileşim oranı %1,64.

Trabzonspor Instagram takipçi sayısı

Trabzonspor'un @trabzonspor hesabının 3,02 milyon takipçisi var. Trabzonspor, Eylül 2023'te 1,2 milyon olarak verilen Instagram kitlesini (Daily Sabah/AA) üç yılda yaklaşık 2,5 katına çıkardı; 2023 verisi bulunan kulüpler içinde Instagram'daki en hızlı büyüme bu. Etkileşim oranı %0,96.

Süper Lig'de Instagram takipçi sıralaması

Instagram sıralamasında ilk dört, toplam sıralamayla aynı. Beşinci sırada 2,32 milyonla Amedspor var; altıncı Samsunspor'un (473 bin) yaklaşık 5 katı. Amedspor'un X takipçisi ise yalnız 259 bin: kulübün kitlesinin %86'sı Instagram'da. Listenin sonunda 119 bin takipçiyle Kasımpaşa ve 129 bin ile Alanyaspor var.

Süper Lig kulüplerinin Instagram takipçi sayısı sıralaması, Kasım 2026
Süper Lig kulüplerinin Instagram takipçi sayıları. Büyük dörtten sonra Amedspor 2,3 milyonla öne çıkıyor.

Instagram etkileşim oranı: taraftarı en aktif kulüpler

Süper Lig kulüplerinin Instagram etkileşim oranı medyan %0,96. Fenerbahçe (%2,39), Amedspor (%2,38) ve Çorum FK (%1,89) en yüksek oranlara sahip; Eyüpspor (%0,29) ve Alanyaspor (%0,43) en düşük. Kasımpaşa ortalamada %4,87 ile ilk sırada görünse de bu, 3 Kasım'daki tek bir gönderinin 35.847 beğeni almasından kaynaklanıyor; medyan gönderiyle oran %1,21. Bu yüzden tabloda iki ölçüyü birlikte veriyoruz.

Tablo 3. Süper Lig kulüplerinin Instagram etkileşim oranı (son 12 gönderi, sabitlenmişler hariç) ve 10. hafta sonundaki lig sırası
SıraKulüpTakipçiOrt. beğeniOrt. yorumEtkileşim (ortalama)Etkileşim (medyan)Lig sırası (TFF)
1Kasımpaşa119 bin5.619183%4,87%1,215. (17 puan)
2Fenerbahçe11,96 milyon283.7602.048%2,39%2,416. (16 puan)
3Amed SK (Amedspor)2,32 milyon54.417791%2,38%1,982. (23 puan)
4Çorum FK252 bin4.603167%1,89%1,747. (16 puan)
5Beşiktaş7,96 milyon127.8482.865%1,64%1,584. (19 puan)
6Galatasaray18,30 milyon243.4101.585%1,34%1,031. (25 puan)
7Başakşehir335 bin4.22467%1,28%0,4410. (14 puan)
8Konyaspor390 bin3.700339%1,04%0,5715. (8 puan)
9Erzurumspor FK333 bin3.055174%0,97%0,9811. (14 puan)
10Trabzonspor3,02 milyon28.591380%0,96%0,903. (22 puan)
11Kocaelispor290 bin2.23344%0,79%0,728. (16 puan)
12Göztepe415 bin2.90933%0,71%0,609. (15 puan)
13Gençlerbirliği146 bin1.00028%0,70%0,4614. (11 puan)
14Gaziantep FK225 bin1.48888%0,70%0,6716. (8 puan)
15Samsunspor473 bin2.822177%0,63%0,5917. (4 puan)
16Çaykur Rizespor173 bin97917%0,58%0,3913. (11 puan)
17Alanyaspor129 bin50753%0,43%0,2912. (12 puan)
18Eyüpspor169 bin39095%0,29%0,1418. (3 puan)
Süper Lig kulüplerinin Instagram etkileşim oranı sıralaması
Instagram etkileşim oranı. Turuncu çubuklar 10. hafta sonunda ilk 6'da olan kulüpler; çoğu listenin üst yarısında.

Puan tablosunda üstte olanlar daha çok etkileşim alıyor

Tabloyu TFF puan cetvelinin 10. hafta sıralamasıyla yan yana koyunca belirgin bir örüntü çıkıyor. Lig sırası ile medyan etkileşim oranı arasındaki Spearman sıra korelasyonu 0,76. İlk 6'daki kulüplerin medyan oranı %1,39, son 6'dakilerin %0,51. Puan tablosunda 2. sıradaki Amedspor ve 7. sıradaki Çorum FK, takipçisi kendilerinden çok daha büyük kulüplerden yüksek oran alıyor; son sıradaki Eyüpspor en düşük orana sahip.

Evde maç izlerken gol sevincini telefonla paylaşan arkadaş grubu, arkadan
Büyük kulüplerde maç gecesi paylaşımları etkileşim oranını yukarı çekebiliyor.

Bu bir anlık görüntüdeki birliktelik. Kazanan takımın gönderisinin daha çok beğenilmesi akla yatkın, ama veri bunun yönünü ya da sebebini göstermez. Büyük kulüplerin çoğu puan tablosunda da üstte olduğu için lig sırasının etkisini kulüp büyüklüğünden ayırmak da mümkün değil; 18 kulüplük bir örnekte tek bir haftanın sıralaması kullanıldı. Ayrıca büyük kulüplerde maç gecesi paylaşımlarının yoğunluğu oranı etkiliyor; Galatasaray'ın son gönderileri 3 Kasım'daki Stuttgart maçının gecesine ve ertesi gününe, Fenerbahçe'ninkiler 4 Kasım'daki Liverpool maçının gecesine ait.

Takipçi büyüklüğü ile etkileşim arasındaki ilişki de ünlü hesaplarda gördüğümüzün tersine işliyor: Süper Lig'de büyük kulüplerin oranı küçüklerden düşük değil, daha yüksek (Spearman 0,53). Etkisepeti'nin aynı gün dünyanın en büyük Instagram hesaplarında yaptığı ölçümde ünlü kişilerde takipçi arttıkça oran düşme eğilimindeydi; kulüp hesaplarında büyük taraftar kitlesi son gönderilere daha fazla ilgi getiriyor gibi görünüyor.

Büyük dörtlünün payı: ligin sosyal medya kitlesi ne kadar yoğunlaşmış?

Süper Lig'in sosyal medya kitlesi dört kulüpte toplanıyor. 18 kulübün dört platformdaki toplam 104,6 milyon takipçisinin %92,2'si Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor'a ait; yalnız İstanbul'un üç büyüğü %85,5'ini topluyor. Yoğunlaşma en çok TikTok'ta: ölçebildiğimiz TikTok takipçilerinin %98,0'ı dört kulüpte. Instagram'da bu pay %87,7; geri kalan 14 kulübün en çok yer bulabildiği platform Instagram.

Büyük dört kulübün Süper Lig sosyal medya takipçileri içindeki payı, platform bazında
Büyük dört kulübün platform bazında payı. Pay en yüksek TikTok'ta, en düşük Instagram'da.

Karşılaştırma için: CIES Futbol Gözlemevi'nin Mayıs 2026 sıralamasında Facebook dahil beş platformda Real Madrid 488 milyon, Barcelona 442 milyon takipçiye sahip. Facebook'u katmadığımız ölçümümüzde Süper Lig'in 18 kulübünün toplamı 104,6 milyon. Türkiye'de DataReportal'ın Digital 2026 Türkiye raporuna göre Ekim 2025'te 62,3 milyon sosyal medya kullanıcı kimliği vardı. Bir kişi birden fazla kulübü ve platformu takip edebildiği, takipçilerin bir kısmı yurt dışında olduğu için bu iki sayı doğrudan kıyaslanamaz.

Akşamüstü yarı boş tribünleriyle küçük bir şehir stadyumu
Ligdeki 14 kulüp, toplam sosyal medya kitlesinin yalnız %7,8'ini paylaşıyor.

Takipçiyi stadyum kapasitesine bölünce ilk beş değişmiyor, ama farkın büyüklüğü görünür oluyor. Galatasaray'ın stadyumundaki her koltuğa 788 takipçi düşüyor, Fenerbahçe'de 630. Büyük dört dışında en yüksek oran Amedspor'da (88); 4.274 kişilik stadyumuyla Eyüpspor (47) altıncı. En düşükler Kocaelispor (11) ve Gaziantep FK (11). Kapasiteler Wikipedia'nın sezon sayfasından alındı.

X, TikTok ve YouTube'da Süper Lig kulüpleri

Kulüplerin kitlesinin platformlara dağılımı birbirinden çok farklı. Büyük dörtte Instagram toplamın %40-46'sı, X ise %29-42 arasında. Amedspor, Çorum FK ve Eyüpspor'da Instagram'ın payı %80'in üstünde. X / Instagram oranı, kulübün X'teki kitlesinin Instagram'a göre büyüklüğünü gösteriyor: Fenerbahçe'de 1,06, Galatasaray'da 0,82, Amedspor ve Çorum FK'da 0,11.

Tablo 4. Platform dağılımı, TikTok ve YouTube'da son içeriklerin izlenmesi (5 Kasım 2026). Parantez içinde TikTok medyan izlenmesinin takipçiye oranı. (c) yalnız profil sayıları okunabildi, (d) izlenmeler YouTube listesinden yuvarlanmış olarak okundu
KulüpInstagram'ın toplam içindeki payıX / Instagram oranıTikTok: son videoların medyan izlenmesiYouTube: son 15 videonun medyan izlenmesiYouTube: Shorts payı
Galatasaray%440,82155 bin (%3,2)173 bin%40
Fenerbahçe%401,06347 bin (%15,1)116 bin%0
Beşiktaş%460,74366 bin (%23,1)27 bin%7
Trabzonspor%440,6765 bin (%4,6)57 bin%67
Amed SK (Amedspor)%860,11-33 bin (d)-
Konyaspor%490,75- (c)5.405%73
Samsunspor%630,429.314 (%25,5)3.500 (d)-
Göztepe%560,655.999 (%46,7)1.499%73
Başakşehir%580,531.326 (%2,5)1.916%87
Erzurumspor FK%690,39- (c)2.200 (d)-
Kocaelispor%750,34-1.700 (d)-
Gaziantep FK%670,47-1.900 (d)-
Çaykur Rizespor%590,64-896%53
Çorum FK%860,11-6.200 (d)-
Gençlerbirliği%600,54- (c)861 (d)-
Eyüpspor%830,17-233 (d)-
Alanyaspor%640,53-597%40
Kasımpaşa%600,54- (c)318%0

TikTok: takipçi değil izlenme farkı

TikTok'ta Galatasaray 4,86 milyon takipçi ve 162,6 milyon toplam beğeniyle önde. Ama son videoların medyan izlenmesinde Beşiktaş (366 bin) ve Fenerbahçe (347 bin) Galatasaray'ı (155 bin) geçiyor. Beşiktaş'ın son videoları takipçi sayısının %23'ü kadar izlenirken bu oran Galatasaray'da %3,2. Galatasaray'ın hesabında çok daha fazla video var (2.419; Beşiktaş'ta 470); daha sık paylaşım video başına izlenmeyi düşürüyor olabilir, ama bu veriden kesin söylenemez. Göztepe'nin TikTok hesabındaki son video 24 Nisan 2026 tarihli; hesap altı aydır paylaşım yapmıyor.

Antrenman sahasında gimbal ile kısa video çeken kulüp medya ekibi üyesi
Büyük dört kulüpte kitlenin %40-46'sı Instagram'da; kalanı X, TikTok ve YouTube'a dağılıyor.

Beş kulübün TikTok'ta "resmi" olduğunu söyleyen hesabı doğrulama rozeti taşımıyor ve kulübün sitesinden linklenmiyor: Alanyaspor (@alanyasporkulubu, 1.481 takipçi), Çaykur Rizespor (@crizesporas, 4.188), Çorum FK (@corumfutbolkulubu, 476), Eyüpspor (@eyupsporkulubu, 242) ve Gaziantep FK (@gaziantepfutbolkulubu, 47). Bu hesapları toplama katmadık. Kocaelispor ve Amedspor için resmi bir TikTok hesabı bulamadık.

YouTube: Galatasaray önde, Shorts kullanımı çok farklı

YouTube'da Galatasaray 3,99 milyon, Fenerbahçe'nin ana kanalı @fenerbahce 3,18 milyon, Beşiktaş 1,77 milyon aboneye sahip. Fenerbahçe'nin ayrıca 367.000 aboneli bir FBTV kanalı (@fbtv) var; tabloya yalnız ana kanalı aldık. Galatasaray'ın son 15 videosu medyan 173 bin, Fenerbahçe'ninki 116 bin izlenmiş. Shorts payı kulüpten kulübe çok değişiyor: Başakşehir'in son 15 yüklemesinin %87'si, Trabzonspor'un %67'si Shorts; Fenerbahçe'nin son 15 yüklemesinde hiç Shorts yok, hepsi maç, basketbol ve kulüp yayınları.

Bazı kulüplerin YouTube kanalları neredeyse durmuş: Kasımpaşa'nın son yüklemesi 10 Temmuz 2026, Alanyaspor'unki 25 Ağustos 2026, Göztepe'ninki 10 Eylül 2026 tarihli. Kocaelispor'un kanalında yalnız 782 abone var.

2023'ten bu yana büyük dört kulübün takipçi değişimi

Daily Sabah'ın Anadolu Ajansı'na dayanarak Eylül 2023'te yayımladığı büyük dört karşılaştırması, bugünkü ölçümümüzle kıyaslanabilecek az sayıdaki kaynaktan biri. Üç yılda en hızlı büyüme TikTok ve Instagram'da: Galatasaray'ın TikTok takipçisi %156 arttı, Trabzonspor'un Instagram takipçisi %152. X'te büyüme daha yavaş: Galatasaray'ın X takipçisi %11, Fenerbahçe'ninki %14, Beşiktaş'ınki %5 arttı; Trabzonspor'unki ise 2023'ten bu yana biraz azaldı. Galatasaray'ın X takipçisi Haziran 2024'te UEFA verisine dayanan bir haberde 15,1 milyon olarak verilmişti (Daily Sabah); bugün 14,92 milyon.

Tablo 5. Büyük dört kulübün Eylül 2023 (Daily Sabah/AA) ve Kasım 2026 (Etkisepeti) takipçi sayıları. 2023 kaynağında olmayan değerler gösterilmedi
KulüpPlatformEylül 2023Kasım 2026 (değişim)
GalatasarayX13,47 milyon14,92 milyon (+%11)
GalatasarayTikTok1,90 milyon4,86 milyon (+%156)
GalatasarayYouTube2,60 milyon3,99 milyon (+%53)
FenerbahçeInstagram9,20 milyon11,96 milyon (+%30)
FenerbahçeX11,19 milyon12,73 milyon (+%14)
FenerbahçeTikTok1,30 milyon2,30 milyon (+%77)
FenerbahçeYouTube2,30 milyon3,18 milyon (+%38)
BeşiktaşInstagram6,00 milyon7,96 milyon (+%33)
BeşiktaşX5,63 milyon5,91 milyon (+%5)
TrabzonsporInstagram1,20 milyon3,02 milyon (+%152)
TrabzonsporX2,05 milyon2,04 milyon (-%1)

2023 kaynağının yöntemi bizimkinden farklı olabilir ve hangi YouTube kanalının sayıldığı belirtilmemiş; değişimleri kesin büyüme oranı değil, yön göstergesi olarak okumak gerekir.

Bu veriler kendi hesabınız için ne anlatır?

Süper Lig kulüplerinde medyan Instagram etkileşim oranı %0,96; büyük kulüplerde maç gecesi paylaşımlarıyla bu oran %2'nin üstüne çıkabiliyor. Kendi hesabınızın oranını aynı formülle Instagram etkileşim oranı hesaplama aracında görebilirsiniz. Bir kulübün ya da kendi hesabınızın sayılarını izlemek için Instagram takipçi sayacı, TikTok takipçi sayacı ve YouTube abone sayacı araçlarımızı kullanabilirsiniz. Kıyaslama yaparken hesabın türüne dikkat edin: kulüp hesapları maç günlerinde çok sık paylaşır ve etkileşimleri skorla birlikte dalgalanır.

Yöntem

Ne zaman ve nasıl: Etkisepeti olarak 5 Kasım 2026'da UTC 00:12 ile 00:48 arasında, 2026-27 Trendyol Süper Lig'deki 18 kulübün Instagram, X, TikTok ve YouTube hesaplarının herkese açık profil sayfalarını oturum açmadan okuduk. Fenerbahçe'nin ana YouTube kanalı (@fenerbahce) aynı gün UTC 01:05'te ayrıca okundu. Kulüp listesi TFF ve Wikipedia'nın sezon sayfasından alındı.

Hesapların seçimi: Her kulübün hesabını öncelikle kulübün resmi sitesindeki bağlantılardan, site açılmadığında Wikidata kayıtlarından ve platformun doğrulama rozetinden belirledik. Doğrulama rozeti olmayan ve kulüp sitesinden linklenmeyen TikTok hesaplarını toplama katmadık. Eyüpspor'un YouTube kanalı (@Eyüpspor) kulüp sitesindeki bağlantı çalışmadığı için kanal adına göre seçildi.

Ölçülenler: Instagram'da takipçi, gönderi sayısı ve profil ızgarasındaki 12 gönderi (tarih, sabitlenme, tür, beğeni, yorum, izlenme). TikTok'ta takipçi, toplam beğeni, video sayısı ve son videoların izlenmesi (7 kulüpte; diğerlerinde yalnız profil sayıları okunabildi). YouTube'da abone sayısı ve son 15 yükleme. X'te takipçi, gönderi sayısı ve katılım tarihi.

Formüller:

  • Toplam takipçi = Instagram + X + TikTok + YouTube. Bir kişi birden fazla platformda sayılır; tekil kişi sayısı değildir.
  • Instagram etkileşim oranı = ortalama(beğeni + yorum) / takipçi × 100; profile sabitlenmiş gönderiler hariç (kulüp başına 9-12 gönderi). Medyan versiyonu aynı formülde ortalama yerine medyan kullanır.
  • Gönderiler arası süre = sabitlenmemiş gönderilerin ardışık paylaşım zamanları arasındaki farkların medyanı.
  • TikTok izlenme / takipçi = son videoların medyan izlenmesi / takipçi × 100. Başa sabitlenmiş videolar (listede kendinden yeni bir videodan önce gelenler) hariç.
  • YouTube medyan izlenme = son 15 yüklemenin izlenme medyanı (izlenmesi 0 görünen bir yayın kaydı hariç). Shorts payı = son 15 yüklemede Shorts sayısı / 15.
  • Büyük kulüp payı = kulüp grubunun takipçi toplamı / 18 kulübün takipçi toplamı × 100.
  • Lig sırası ile etkileşim ilişkisi Spearman sıra korelasyonuyla ölçüldü; lig sırası TFF puan cetvelinin 10. hafta sonu hâli.

Sınırlılıklar: Bu bir anlık görüntü. Ölçüm, Galatasaray-VfB Stuttgart (3 Kasım) ve Fenerbahçe-Liverpool (4 Kasım) Şampiyonlar Ligi maçlarından hemen sonraya denk geldi; iki kulübün son gönderileri maç gecesi paylaşımları. YouTube herkese açık abone sayısını yuvarlayarak gösteriyor (YouTube Yardım); 8 kulübün YouTube izlenmeleri de yuvarlanmış listeden okundu. 12 gönderilik ızgara sık paylaşan büyük kulüplerde yalnız birkaç saati kapsıyor. Facebook ölçülmedi.

Bu araştırmayı kaynak gösterme

Bu yazıdaki takipçi, etkileşim ve platform dağılımı verileri Etkisepeti'nin kendi ölçümüdür. Alıntılarken şu biçimi kullanabilirsiniz:

Etkisepeti (2026). Süper Lig Kulüplerinin Sosyal Medya Takipçi Sayıları (Kasım 2026). etkisepeti.com/blog/super-lig-kuluplerinin-sosyal-medya-takipci-sayilari-2026

Grafikleri kaynak göstererek ve bu sayfaya bağlantı vererek kullanabilirsiniz.

Sık sorulan sorular

Galatasaray'ın Instagram takipçi sayısı kaç?

5 Kasım 2026'da Galatasaray'ın resmi Instagram hesabı @galatasaray 18.301.979 takipçiye sahipti (18,3 milyon). Süper Lig'de Instagram'da en çok takipçisi olan kulüp Galatasaray.

Fenerbahçe'nin Instagram takipçi sayısı kaç?

Fenerbahçe'nin @fenerbahce hesabının 5 Kasım 2026'da 11.961.695 takipçisi vardı (12,0 milyon). Fenerbahçe'nin X'teki takipçisi (12,7 milyon) Instagram'dakinden fazla.

Beşiktaş'ın Instagram takipçi sayısı kaç?

Beşiktaş'ın @besiktas hesabı 5 Kasım 2026'da 7.962.139 takipçiye sahipti (8,0 milyon) ve Süper Lig'de üçüncü sırada.

Trabzonspor'un Instagram takipçi sayısı kaç?

Trabzonspor'un @trabzonspor hesabının 5 Kasım 2026'da 3.020.703 takipçisi vardı (3,0 milyon). Kulübün dört platformdaki toplam takipçisi 6,9 milyon.

Sosyal medyada en çok takipçisi olan Türk kulübü hangisi?

Süper Lig kulüpleri arasında Galatasaray. Instagram, X, TikTok ve YouTube'da toplam 42,1 milyon takipçisi var; Fenerbahçe 30,2 milyonla ikinci. Galatasaray dört platformun hepsinde ligin en büyük hesabına sahip.

Büyük dört dışında sosyal medyada en büyük Süper Lig kulübü hangisi?

Amedspor. Bu sezon ilk kez Süper Lig'de oynayan kulübün Instagram'da 2,32 milyon takipçisi var; dört platformda toplam 2,69 milyon. Ondan sonra gelen Konyaspor'un toplamı 795 bin.

Daha fazla içerik

Daha Fazla İçerik Keşfedin

Sosyal medya stratejileri ve ipuçları hakkında daha fazla yazı okuyun.

Tüm Blog Yazıları